EN

Hidatik Kist

Bu yazımızda, Hidatik Kist'in ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı, belirtilerinin neler olduğu ve uluslararası kaynakların ne önerdiğine dair bilgiler verilir. Ek olarak, Hidatik Kist'in teşhisi, tedavisi, ameliyat yöntemleri ve riskleri, ameliyat sonrasında kaç gün hastanede kalınması gerektiği hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

 

Hidatik Kist Nedir?

  • E. granulosus denilen bir parazit tarafından vücudun çeşitli organlarında oluşturulan kistlerin görüldüğü bir hastalıktır.
  • Kistler, en sık karaciğer ve akciğerlerde ortaya çıkar.
  • Sıklıkla besi hayvancılığı yapılan kırsal bölgelerde görülür.
  • Sokak köpekleri ile temas halinde bulunan insanlarda daha sıktır.

Bu akciğer tomografisinde sağ akciğerde yer alan 2 adet hidatik kist görülmektedir.

 

Akciğer Hidatik Kistlerinin Tedavisi Nedir?

İki tedavi yöntemi vardır: ilaç (albendazol) ve ameliyat ile kistlerin çıkartılması.

Halen ilaç tedavisi her hastada kistin tamamen iyileşmesini sağlayamadığı için cerrahi tedavi çok daha sık kullanılmaktadır.

İlaç tedavileri genellikle cerrahi tedavinin mümkün olmadığı, çok yaygın hastalığı olan kişilerde veya kist ameliyatısonrasında nüks oluşumunu önlemek için kullanılır.

Hidatik Kist Ameliyat Edilmeli midir?

Bu paraziter hastalık, oluşturduğu kistler ile çoğalır. Hidatik kistler akciğerde büyüyerek çoğalır ve başka organlara (örneğin; karaciğer, böbrek ve beyin gibi) yayılırsa bu durumda tedavi edilme olasılıkları çok azalır. Sebep olacakları solunum sıkıntıları, karaciğerde safra yollarında tıkanma, beyinde baskı oluşturarak önemli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, hastalığın mutlaka acil olarak tedavi edilmesi gerekir. İlaç tedavileri düzelme sağlamadığı durumda ameliyat ile kistler çıkartılmalıdır.

Uluslararası Kaynaklar Ne Öneriyor?

Bu konudaki “Resection of intrathoracic and subdiaphragmatic hydatid cysts” başlıklı yazıdan ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Hidatik Kist Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

1. Açık Ameliyat: Bu yöntemde hastalığın olduğu taraftaki göğüs kafesi genellikle 5. ve 6. kaburgalar arasından açılır. Kist veya kistler akciğer dokusuna zarar vermeyecek şekilde boşaltılır. Bu esnada kistin göğüs boşluğu içerisine yayılmasını önlemek için gerekli tedbirler alınır.

2. Kapalı - Endoskopik Yöntem: Endoskopik yöntem 5 veya 10 milimetre keralar kullanılarak göğüs boşluğu açılmadan yapılan ameliyat yöntemidir.

İleri derecede tecrübe gerektirir.

Ameliyat sonrası hasta konforu daha iyidir.

Endoskopik / kapalı ameliyat hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Risk durumu kistin bulunduğu diğer organlar (akciğer, karaciğer, böbrek, beyin gibi) ile ilgili bozuklukların varlığı, hastanın yaşı ve genel durumu, kistin patlamış ya da patlamamış olması, büyüklüğü gibi durumlarla yakından ilgilidir. Ameliyat sonrası hava kaçağı oluşması, enfeksiyon, uzun süre dren olması gibi durumlar gelişebilir. Bu durumlar önceden bilinerek gerekli önlemler alınıp riskler en aza indirilmelidir.

Ameliyat İçin Kaç Gün Hastanede Kalmalıyım?

Hidatik kist ameliyatı sonrasında ortalama hastanede kalış süresi 3-4 gündür.

© 2021 Semih Halezeroğlu

EN