EN

Torasik Outlet Sendromu

Bu yazımızda, Torasik Outlet Sendromu'nun ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı, belirtilerinin neler olduğu ve uluslararası kaynakların ne önerdiğine dair bilgiler verilir. Bu bilgilerin ışığında Torasik Outlet Sendromunun teşhisi, tedavisi, ameliyat yöntemleri ve riskleri, ameliyat sonrasında kaç gün hastanede kalınması gerektiği gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz. 

 

Torasik Outlet Sendromu Nedir?

Göğüs kafesinin üst kısmında tıp dilinde Torasik Outlet adı verilen bölgede damar ve sinir yapılarının sıkışması sonucu ortaya çıkan

– omuz veya kolda ağrı,
– elde uyuşma veya morarma
– bir elin diğerinden soğuk olması gibi durumların oluşmasına Torasik Outlet Sendromu adı verilir.
– Genellikle birinci kaburganın yer aldığı bir dizi olaylara bağlı olarak oluşurlar.
– Bu bölgedeki doğumsal bant şeklinde sert yapılar, anormal bir kaburga veya travma bu hastalığa sebep  olabilir.

Torasik Outlet Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Fizik muayene bulgularının yanı sıra, tomografi ve MR gibi filmler ve EMG gibi sinir ileti hızlrının ölçümleri ile teşhis edilirler. Aşağıdaki resimde bir hastamızda çekmiş olduğumuz özel hazırlanmış bilgisayarlı tomografi görüntüsü mevcuttur.

 

Torasik Outlet Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bazı fizik tedavi egzersizleri ve sinir yapılarını kuvvetlendiren, damar içinde kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar kullanılır. Bunlardan yeterli yanıt alınamadığı durumlarda ise cerrahi yöntem kullanılır.

Neden Ameliyat Olmam Gerekiyor?

Göğüs kafesi üst bölümünde genellikle birinci kaburganın içinde olduğu patoloji durumların düzeltilmesi için bu ameliyat uygulanır. Sinir ve/veya damara olan baskının kaldırılması için olmamamsı gereken servikal kaburga ile 1. kaburga çıkartılarak oluşan hastalık tedavi edilir.

Uluslararası Kaynaklar Ne Öneriyor?

1. Abe, M., K. Ichinohe, and J. Nishida. “Diagnosis, Treatment, and Complications of Thoracic Outlet Syndrome.” Journal of Orthopaedic Science 4 1 (1999): 66-69. National Center for Biotechnology Information. National Library of Medicine. 25 Sep. 2008 . 
2. Braddom, Randolph L. Physical Medicine and Rehabilitation. 2nd ed. Philadelphia: W.B. Saunders, 2000. 
3. Chang, A. K., and Stephen J. Bohan. “Thoracic Outlet Syndrome.” eMedicine. Eds. Richard S. Krause, et al. 4 Feb. 2008. Medscape. 29 Dec. 2008 < http://emedicine.com/emerg/topic578.htm>.
4. Mackinnon, S. E., and C. B. Novak. “Thoracic Outlet Syndrome.” Current Problems in Surgery 39 11 (2002): 1070-1145. National Center for Biotechnology Information. National Library of Medicine. 25 Sep. 2008 . 
5. Sucher, B. M. “Thoracic Outlet Syndrome.” eMedicine. Eds. Robert E. Windsor, et al. 13 Dec. 2006. Medscape. 29 Dec. 2008 < http://emedicine.com/pmr/topic136.htm>.

Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Ameliyatta boyun üst bölgesinde sinir ve/veya damarda sıkışmaya sebep olan bantlar serbestleştirilir ve varsa servikal kaburga ile birlikte birinci kaburga çıkartılması işlemi yapılır. Bunun için ya koltuk altından yapılan bir kesi ya da köprücük kemiğinin üzerinden yapılan bir kesi kullanılır. Servikal kaburga mevcut değilse sadece 1. kaburga çıkartılır.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Damar ve sinirlerde oluşabilecek yaralanmalar görülebilir. Hastalığın nüks etmesi de söz konusu olabilir. Diyaframda yükselme, kanama ve sinir hasarları görülebilir. Tecrübeli bir cerrah ekibi tarafından gerçekleştirilecek operasyonlardan sonra risk oranı son derece düşüktür.

Ameliyat İçin Kaç Gün Hastanede Kalmalıyım?

Genellikle 3 gün hastane yatışı yeterli olmaktadır.

© 2021 Semih Halezeroğlu

EN