EN

Doğumsal Hastalık

Anne karnındayken sol akciğerinde kist tespit edilen Nur Seda’yı doktorlar almak istedi. Ailesi karşı çıktı. O, ikiziyle birlikte doğdu. 7 yıldır nefes alamayan küçük kız iki santimlik delikten girilip sol akciğerin kistli lobu çıkarılarak sağlığına kavuştu

Nur Seda Hendekçi'nin hayata tutunma mücadelesi henüz anne karnındayken başladı. Doktorlar sol akciğerinde gelişen kist nedeniyle "Yaşayamaz, alınması gerekiyor" dediler. Nur Seda ilk savaşını kazandı ve ikiziyle birlikte dünyaya geldi. Ancak doğumundan sonraki 7 yıl boyunca akciğerindeki kistin içinde sürekli enfeksiyon gelişti. Neredeyse her yıl tekrarlayan zatürreeler nedeniyle oldukça bitkin düştü, günlerce hastanede yatmak zorunda kaldı. Doktorlar ameliyat kararı verse de, ailesi açık ameliyatın riskleri nedeniyle kesin çözümü hep erteledi. Ta ki Prof. Dr. Semih Halezeroğlu ve ekibi ile tanışıncaya dek. "Bir annenin çocuğunun acı çektiğini, nefes alamadığını görmesi ne kadar zor tahmin edemezsiniz" diyen Rabia Hendekçi, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: "Ne yazık ki, elimizden hiçbir şey gelmiyordu. Küçük kuzum nefes alabilmek için çabalıyordu, aldığı küçük soluklarla karnı sürekli inip kalkıyordu. Doktora gittiğimizde ise tanı yine aynı oluyordu, zatürree. Yapılan tedavilerin geçici bir çözüm olduğunu biliyorduk. Artık kesin çözüme ihtiyacımız vardı."

BİR YAŞINA KADAR OLMALIYDI
Aile açık ameliyattan korktukları için Nur Seda'nın ameliyatı da gecikti. Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Halezeroğlu ve ekibi tarafından sadece 2 santimlik bir kesiden gerçekleştirilen tek port göğüs ameliyatı ile enfeksiyon kaynağı olan sol akciğerin kistli lobu alındı ve Nur Seda yıllar sonra sağlığına kavuştu. Küçük kızın 7 yaşına gelinceye kadar akciğerlerindeki kistin mikrop ve bakteriler için bir yuva haline geldiğini söyleyen Prof. Dr. Halezeroğlu, süreci şöyle anlattı: "Nur Seda'da her ne kadar çok büyük sıkıntılara neden olabilecek sorunlar yaşanmamış olsa da, kistin bulunduğu bölgede sürekli enfeksiyon toplanıyordu. Bunun nedeni ise havadaki mikropların ağızdan alınan havayla beraber kistin içine ulaşması ve o bölgeyi mikrop yuvası haline getirmesi. Dolayısıyla hafif bir üşütme sonrasında bile, çocukta zatürree gelişiyordu. Biz bu tür ameliyatları bir yaşından önce yapmayı tercih ediyoruz. Nur Seda bu yaşına kadar önemli sorunlarla karşılaşmadığı için çok şanslı. Ancak ameliyat olmasaydı hayatı risk altına girebilirdi."

İKİ SANTİMLİK KESİ İLE ÇÖZÜM
Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Semih Halezeroğlu, yaptıkları muayenede akciğerin yarısının kist haline dönüştüğünü tespit ettiklerini belirtti. Halezeroğlu, ameliyat sürecini şöyle anlattı: "Tek port torakoskopi denilen ve 2 santimlik küçük bir delikten girerek kaburgaların arasından kistin bulunduğu bölgeye ulaştık. Ve yine bu 2 santimlik kesiden tamamen kist haline dönmüş akciğerin alt lobunu çıkardık. Ameliyat sonrasında akciğer şişip çalışmaya başladı."

Haberi web sitesinden okumak için Tıklayınız

© 2021 Semih Halezeroğlu

EN